O'Brien County's Bell-Times-Courier -

Sheldon/South O'Brien wrestlers earn split at quad

 

December 6, 2018



Sheldon South O’Brien took to the mat in varsity competition for the first time this season as part of a wrestling quadrangular held November 29 at Rock Rapids. Also participating along with host Central Lyon/George-Little Rock were Cherokee and Spirit Lake Park. Sheldon/South O’Brien lost to Spirit Lake Park 46-33 but came back to defeat Cherokee 66-12.

In the dual with Spirit Lake Park, Sheldon/South O’Brien got pins by Ian Klein at 113, Danny Pimental at 132, Micah Davis at 195, and TK Lang at 285. Against the Braves, Sheldon/South O’Brien won every weight class except 145 and 152. Pins were recorded by the aforementioned quartet along with Cason Johannes, Eli Broesder, Wilson Millan and Luke Jenness.

Spirit Lake Park 46, Sheldon/S. O’Brien 33

113-Ian Klein won by fall over Eric Tapia in 2:31.

120-Cason Johannes lost a 15-3 major decision to Kyler Dunn.

126-Eli Broesder lost by fall to Joe Waters in 3:44.

132-Danny Pimentel won by fall over Josh Jackson in 5:07.

138-Gavin Leng won a 6-4 decision (SV-1) over Edgar Tapia.

145-Froilan Munoz lost by fall to Zach Jensen in 2:18.

152-Kanner Bauer lost by fall to Kyler Rieck in 1:36.

160-Wilson Millan lost by fall to Nate Cornwall in :44.

170-Bobby Beldt lost by fall to Keegan Bradley in 1:59.

182-Luke Jenness won by forfeit.

195-Micah Davis won by fall over Wyatt Lorch in :10.

220-Ryer Dacken lost by fall to Dakoda Powell in :16.

285-TK Lang won by fall over Anthony Quail in 2:34.

106-Osvaldo Ocampo lost by fall to Jonathan Burnette in 1:56.

Exhibition 132-Dalton Wagenaar lost by fall to Caleb Oolman (Spirit Lake Park) 3:48.

Sheldon/S. O’Brien 66, Cherokee 12

120-Cason Johannes won by fall over over Michael Burkhart in 2:35.

126-Eli Broesder won by fall over Ty Westphal in 1:03.

132-Danny Pimentel won by fall over Mac Wahl in 2:45.

138-Gavin Leng won a 5-3 decision over Hunter Shaw.

145-Froilan Munoz lost by fall to Dane Jurgensen in 2:20.

152-Kanner Bauer lost by fall to Cael Wood in 1:00.

160-Wilson Millan won by fall over Carson Furhman in 2:19.

170-Bobby Beldt won by forfeit.

182-Micah Davis won by fall over Dawson Ducommon in :18.

195-Luke Jenness won by fall over Treighton Schubert in 1:39.

220-Ryer Dacken won by forfeit.

285-TK Lang won by fall over Kaleb McGee in :08.

106-Osvaldo Ocampo won a 10-7 decision over Simon Mummert.

113-Ian Klein won by fall over Nathan Harvey in 1:22.

Exhibition-Laine Abraham-Klein lost by fall to Nick Clark in 3:36.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Our Family of Publications Includes:

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020